6 kwestii, o których należy pamiętać podczas wypełniania Logbooka


Logbook📖 – zmora wielu kursantów…Zapomniałem, zgubiłem, co dalej❓Najczęstszą sytuacją podczas pierwszego dnia szkolenia IRATA jest niedostarczenie przez kursantów poprawnie wypełnionego Logbook’a. Mimo, że w wysyłanych mailach📧 organizacyjnych ta informacja widnieje, niestety nadal się o tym zapomina. Przedstawienie na szkoleniu dziennika prac wymagane jest głównie od osób, które przystępują do wyższego poziomu w celu udokumentowania przepracowanych godzin.

Jeśli jednak już ktoś przedstawi dziennik prac, bywa że jest on nieuzupełniony bądź jest wypełniony nie do końca tak jak powinien. Dlatego chcielibyśmy Wam pomóc w temacie tej żmudnej pracy jaką jest notowanie każdego wykonywanego przez Was zlecenia.

Co oznacza poprawnie uzupełniony dziennik prac 

1.       Jedna z ważniejszych kwestii – podpis dziennika prac✒️. Niewiarygodne, ile Logbook’ów jest niepodpisanych. Na pierwszej stronie dziennika prac widnieją takie informacje jak imię, nazwisko, numer IRATA, zdjęcie oraz SIGNATURE – czyli podpis, WASZ podpis. Osoby, która jest posiadaczem dziennika prac;

2. Do Logbooka wpisujemy TYLKO godziny faktycznie spędzone na „linach”. Nie wliczamy w to przerw, przestoi, czy też pracy, która nie jest wykonywana w podwieszeniu na linach (np. fall arrest);

3.      Przystępując do poziomu wyższego tzw. Upgrade, udokumentowane powinno być 1000 godzin na aktualnym poziomie. Godziny powinny być poświadczone podpisem📝– w dalszej części artykułu dowiecie się, kto może potwierdzić przepracowany przez Was czas.

* Dobrą praktyką jest nietrzymanie się kurczowo 1000 godzin. Najlepiej jest mieć ich trochę więcej. Przydadzą się, kiedy dany wpis w Logbook’u nie byłby do końca jasny dla asesora i nie zaliczyłby tych godzin do łącznej puli 1000 godzin;

4. Na każdej stronie Logbooka widnieje podsumowanie godzin z danej strony📑 oraz podsumowanie wszystkich godzin. Te informacje również powinny być uzupełnione przez kursanta. Zdecydowanie ułatwia to zliczenie godzin przez instruktora i asesora;

5.      Czasookres, w którym prace zostały wykonywane nie może przekraczać 2️⃣ tygodni. Dodatkowo przyjmujemy 6️⃣ -cio godzinny system pracy w ciągu dnia.
Dla przykładu: jeśli projekt trwał 1 miesiąc, dzielimy wpis na okres maksymalnie dwóch tygodni: 14 dni* 6 godzin – 84 godziny;

6.     W przypadku 6️⃣-cio miesięcznej przerwy w pracy na wysokości, należy przystąpić do szkolenia odświeżającego z wpisem do Logbooka.

W każdym Logbook’u na stronie 20 i 21 widnieje przykład poprawnie uzupełnionych pozycji. Na jego końcu znajdziemy również instrukcję w jaki sposób wypełnić dziennik prac.

Pamiętajmy, że Logbook jest prawie jak CV📃. Potencjalny pracodawca może chcieć go przejrzeć, dlatego też dobrze by było wypełniać go w języku angielskim.

Wracając do osoby👷‍♂️, która może potwierdzić przepracowane godziny – bardzo częste pytanie padające podczas naszych kursów.
Do wpisywania godzin pracy w dostępie linowym do dziennika pracy technika upoważnieni są:

a)     Technik IRATA na poziomie 3, który był bezpośrednio zaangażowany w nadzór nad pracami z wykorzystaniem dostępu linowego;

b)     Dyrektor, Kierownik firmy odpowiedzialny za wykonywanie prac z wykorzystaniem dostępu linowego;

c)     Kierownik Projektu, który jest odpowiedzialny za prace z wykorzystaniem technik dostępu linowego.

Upoważnione osoby wymienione w punktach b) i c) nie muszą być Technikami IRATA na Poziomie 3.  Obok podpisu powinny znaleźć się dodatkowo takie dane jak: imię, nazwisko oraz numer telefonu, w celu ewentualnego potwierdzenia, czy faktycznie dana praca została przez Technika wykonana.
Natomiast Technik IRATA na poziomie 3 – punkt a) podpisujący godziny, oprócz imienia i nazwiska powinien zapisać również swój numer IRATA.

Godziny podpisane przez którąkolwiek z wyżej wymienionych upoważnionych osób mogą być wykorzystane do osiągnięcia 1000 godzin wymaganych do podwyższenia poziomu.
Miejsce na podpis osoby poświadczającej jest w rubryce Supervisor’s signature✒️.

Kończąc już, mamy nadzieję ten pomocny artykuł, chcielibyśmy przekazać wam dobrą praktykę😊.
Róbcie kopię, skany, zdjęcia📸 Logbooka. Jeśli doszłoby do jego zgubienia nie będzie to taka wielka strata. W przeciwnym wypadku tracicie wszystkie przepracowane godziny❗️

W razie kiedy jednak ktoś nie będzie w stanie odnaleźć swojego dziennika prac, należy zgłosić się do organizacji IRATA w celu wyrobienia nowego.
Pod tym linkiem⬇️znajdziecie formularz zamówienia nowych dokumentów:
https://irata.org/form/replacement_documents

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj