6 pytań, które pomogą Osobom Kompetentnym podjąć decyzję o przeglądzie

Jako Osoby Kompetentne musicie wiedzieć co robić i pamiętać, że to Wy podpisujecie się pod raportem z takiej kontroli. W razie jakichkolwiek problemów powinniście z pełną odpowiedzialnością wykazać przed sądem, że posiadacie wiedzę i kompetencje w tym zakresie. Pamiętajcie, że jeśli otrzymacie np. uprząż, której nigdy wcześniej nie widzieliście, to Wy podejmujecie decyzję czy dokonacie jej przeglądu czy nie.

Jak przygotować się do kontroli sprzętu?

Przygotowanie do przeglądu powinno obejmować zaznajomienie się z instrukcją obsługi, a także sprawdzenie check-listy, jaką opublikował producent. W praktyce warto mieć drugi, taki sam, nowy egzemplarz, aby dokonać porównania.
Pamiętajcie, że to Wy podejmujecie decyzję o tym czy przeprowadzicie kontrolę, nie powinniście robić tego pod żadnymi naciskami z zewnątrz. Jeśli nie jesteście pewni czy możecie dokonać kontroli okresowych możecie zadać sobie kilka pytań.

6 pytań, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem przeglądu

1️⃣ Czy rozumiem, jak działa urządzenie, które mam skontrolować i na co dokładnie mam zwrócić uwagę podczas kontroli?
2️⃣ Czy mam dostęp do wszystkich informacji od producenta oraz użytkownika?
3️⃣ Czy mam czas oraz wyposażenie potrzebne do wykonania kontroli?
4️⃣ Czy nie są wywierane na mnie żadne naciski np. ze strony kierownika, właściciela firmy itp.?
5️⃣ Czy jestem upoważniony przez właściciela sprzętu do dokonania kontroli?
6️⃣ Czy potrzebuję szkolenia lub certyfikatu od producenta sprzętu do wykonania tej kontroli?

Te pytanie powinny pomóc Wam w podjęciu właściwej decyzji.

Co jest potrzebne, aby wykonać przegląd?

Kontrola większości sprzętu ŚOI nie wymaga od nas posiadania narzędzi, części zamiennych, czy sprzętu pomiarowego. Podczas kontroli korzystamy z naszych zmysłów: dotyku, wzroku, węchu oraz sprawdzamy prawidłowe działanie elementu ŚOI. Jednak możecie spotkać się z szeregiem produktów, które do kontroli należy rozebrać i wymienić określone części. Dlatego w EN 365 jest uwaga nr 2 dotycząca osób kompetentnych.

W związku z tym musicie pamiętać, że producent w swojej instrukcji obsługi może zawrzeć informacje o konieczności odbycia specjalnego szkolenia, aby móc wykonywać kontrolę danego sprzętu. Najczęściej tyczy się to skomplikowanych urządzeń jak np. wózki asekuracyjne, urządzenia samohamowne, systemy asekuracji. Pamiętajcie – informacja o konieczności odbycia takiego szkolenia musi być zawarta w instrukcji obsługi, jeśli jej nie ma i w swojej ocenie posiadacie wystarczającą wiedzę, aby poprawnie skontrolować dany produkt (patrz lista pytań) możecie to zrobić.Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj