Jako Osoby Kompetentne musicie wiedzieć co robić i pamiętać, że to Wy podpisujecie się pod raportem z takiej kontroli. W razie jakichkolwiek problemów powinniście z pełną odpowiedzialnością wykazać przed sądem, że posiadacie wiedzę i kompetencje w tym zakresie. Pamiętajcie, że jeśli otrzymacie np. uprząż, której nigdy wcześniej nie widzieliście, to Wy podejmujecie decyzję czy dokonacie jej przeglądu czy nie.
Jak przygotować się do kontroli sprzętu?
Przygotowanie do przeglądu powinno obejmować zaznajomienie się z instrukcją obsługi, a także sprawdzenie check-listy, jaką opublikował producent. W praktyce warto mieć drugi, taki sam, nowy egzemplarz, aby dokonać porównania.
Pamiętajcie, że to Wy podejmujecie decyzję o tym czy przeprowadzicie kontrolę, nie powinniście robić tego pod żadnymi naciskami z zewnątrz. Jeśli nie jesteście pewni czy możecie dokonać kontroli okresowych możecie zadać sobie kilka pytań.
6 pytań, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem przeglądu
1️⃣ Czy rozumiem, jak działa urządzenie, które mam skontrolować i na co dokładnie mam zwrócić uwagę podczas kontroli?
2️⃣ Czy mam dostęp do wszystkich informacji od producenta oraz użytkownika?
3️⃣ Czy mam czas oraz wyposażenie potrzebne do wykonania kontroli?
4️⃣ Czy nie są wywierane na mnie żadne naciski np. ze strony kierownika, właściciela firmy itp.?
5️⃣ Czy jestem upoważniony przez właściciela sprzętu do dokonania kontroli?
6️⃣ Czy potrzebuję szkolenia lub certyfikatu od producenta sprzętu do wykonania tej kontroli?
Te pytanie powinny pomóc Wam w podjęciu właściwej decyzji.
Co jest potrzebne, aby wykonać przegląd?
Kontrola większości sprzętu ŚOI nie wymaga od nas posiadania narzędzi, części zamiennych, czy sprzętu pomiarowego. Podczas kontroli korzystamy z naszych zmysłów: dotyku, wzroku, węchu oraz sprawdzamy prawidłowe działanie elementu ŚOI. Jednak możecie spotkać się z szeregiem produktów, które do kontroli należy rozebrać i wymienić określone części. Dlatego w EN 365 jest uwaga nr 2 dotycząca osób kompetentnych.
W związku z tym musicie pamiętać, że producent w swojej instrukcji obsługi może zawrzeć informacje o konieczności odbycia specjalnego szkolenia, aby móc wykonywać kontrolę danego sprzętu. Najczęściej tyczy się to skomplikowanych urządzeń jak np. wózki asekuracyjne, urządzenia samohamowne, systemy asekuracji. Pamiętajcie – informacja o konieczności odbycia takiego szkolenia musi być zawarta w instrukcji obsługi, jeśli jej nie ma i w swojej ocenie posiadacie wystarczającą wiedzę, aby poprawnie skontrolować dany produkt (patrz lista pytań) możecie to zrobić.