BLOG

8 usterek, które dyskwalifikują drabinę z dalszego użytkowania.

Wydaje się, że drabina 🪜 jest bardzo prostą „maszyną” (skąd klasyfikacja drabiny jako maszyny pisałem już wcześniej), jednak mimo wszystko należy pamiętać o tym, aby była ona utrzymana we właściwym stanie technicznym. Najmniejsze uszkodzenia lub odstępstwa od stanu pierwotnego mogą przyczynić się do poważnych w konsekwencjach wypadków 🚑.


Chciałbym Wam zwrócić uwagę na najbardziej podstawowe usterki, uszkodzenia, które dyskwalifikują drabinę z dalszego użytkowania.

Po pierwsze:
Kompletność drabiny-musimy zwrócić uwagę, że posiadamy wszystkie jej elementy.
Szczególnie polecam zwrócić uwagę na różnego rodzaju zaślepki antypoślizgowe zlokalizowane na dolnej części drabiny. Bez nich może się okazać, że będzie ona przemieszczać się w sposób niekontrolowany względem podłoża.
Pamiętajmy, że większość elementów antypoślizgowych jesteśmy w stanie wymienić i to stosunkowo niewielkim kosztem.
Bardzo podobna sytuacja występuje w przypadku stabilizatora drabiny (poprzecznej belki na spodzie drabiny), której zadaniem jest zwiększenie stabilności drabiny na odchylenie od pionu w lewą czy prawą stronę. Bardzo ważne, aby był on prawidłowo zamontowany i nie był zdeformowany. Nadzorując tym samym stopy antypoślizgowe (patrz wyżej) znajdujące się na końcach takiego stabilizatora.
Dość istotnym elementem każdej drabiny są wszelkiego rodzaju nity, zgrzewy, śruby, które dbają o to, aby nasza drabina trzymała się w całości oraz utrzymała przewidziane w instrukcji obciążenie.
Dlatego zwracajcie szczególną uwagę na te drobne elementy.


Po drugie:
Jeśli już uznamy, że nasza maszyna jest kompletna możemy przejść do weryfikacji uszkodzeń bardziej widocznych i oczywistych tj.:
️ deformacja,
️ pęknięcia,
️ przecięcia materiału,
️ nadmierna korozja,
️ zużycie powierzchni antypoślizgowych,
️ stan techniczny taśm (jeśli występują),
️ funkcjonowanie elementów ruchomych (szczególnie wszelkiego rodzaju blokady).

Na koniec chciałbym dać Wam radę od siebie. Sprawdzajcie oznaczenia umieszczone na drabinie, tabliczki znamionowe, naklejki🏷️ itp. Osobiście uważam, że jest to pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać przed użyciem drabiny.

Musimy mieć możliwość szybkiej i prostej identyfikacji obiektu, na którym pracujemy - dopuszczalne obciążenie, sposób ustawienia, rozstawienia itp.
Myślę, że zdjęcia dołączone do tego wpisu dobrze zobrazują to, o czym piszę w tym artykule️.

                

                                                     

Wróć do bloga