BLOG

Co stanowi największe trudności w pracach wysokościowych?

Prace wysokościowe to szczególny rodzaj usług, które mogą wykonywać tylko osoby odpowiednio przeszkolone i przede wszystkim nieobawiające się… samej wysokości. To ona bowiem jest główną barierą i może wykluczyć z zawodu tych, którzy po prostu nie radzą sobie ze związanym z tym stresem. Jakie są inne trudności związane z pracami wysokościowymi?

Praca dla ludzi o mocnych nerwach

Nie ulega wątpliwości, że wykonywanie usług alpinistycznych nie jest dla wszystkich. Nie oznacza to wcale, że zawód ten wiąże się z ciągłym zagrożeniem życia. Wręcz przeciwnie – w firmach takich jak nasza o bezpieczeństwo dba się na co dzień dzięki korzystaniu ze sprzętu, który poddawany jest regularnym kontrolom. Wykonuje się m.in. przeglądy SOI narzucane przez przepisy prawa, aby pracownicy mogli działać na wysokościach.

Takim przeglądom muszą być poddawane właściwie wszystkie elementy uposażenia do pracy na wysokościach, od uprzęży, przez szelki bezpieczeństwa, aż po liny, kaski i zatrzaśniki.

Praca w trudnych warunkach atmosferycznych

Kolejnym wyzwaniem związanym z pracami wysokościowymi jest często przebywanie w silnym słońcu czy deszczu. Oczywiście jeśli warunki są zbyt niebezpieczne, absolutną podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników oraz przerwanie wykonywania zlecenia.

Nie zawsze możliwe jest jednak natychmiastowe zejście w przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych, dlatego czynnik ten również rozpatruje się w kategorii wyzwań.

Trudność i kompleksowość zleceń

Każda usługa alpinistyczna różni się od siebie. Właśnie dlatego niezbędne jest odpowiednie planowanie, by móc przewidzieć potencjalne źródła ryzyka oraz nie zastanawiać się nad realizacją wtedy, gdy już znajdzie się na wysokości.

Wyzwaniem w tym przypadku jest także praca zespołowa i odpowiednie skomunikowanie się z partnerami, którzy będą pomagać w realizacji zadania.

Prace wysokościowe to szereg wyzwań oraz źródeł ryzyka, przy czym te ostatnie należy przede wszystkim odpowiednio przewidywać, aby móc zminimalizować zagrożenie. Jeśli są Państwo zainteresowani zatrudnieniem firmy do zrealizowania zlecenia z zakresu usług alpinistycznych, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Wróć do bloga