BLOG

Co wchodzi w skład stałych systemów asekuracji?

Wyróżnić możemy wiele rodzajów prac, podczas wykonywania których pracownicy narażeni są na szkodliwe czynniki mogące skutkować utratą zdrowia, a nawet życia. Mowa tutaj na przykład o pracach przeprowadzanych na wysokościach, które wiążą się z ryzykiem upadku. Osoby wykonujące prace montażowe czy remontowe oprócz szerokiej wiedzy dotyczącej przepisów BHP muszą również posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Właśnie dlatego podczas prac przeprowadzanych na wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów niezbędne są tak zwane systemy stałej asekuracji. Z czego się składają?

Jakie są elementy stałych systemów asekuracji? 

Podczas robót wykonywanych na wysokościach pracownicy narażeni są na upadki, które mogą być tragiczne w skutkach. Właśnie dlatego w obowiązku pracodawcy leży zapewnienie im stałych systemów asekuracyjnych, które nie tylko zabezpieczają osoby pracujące na wysokościach, ale również upraszczają czynności, które muszą wykonywać. Systemy składają się z kilku elementów. Pierwszym z nich są szelki bezpieczeństwa, które powodują, że robotnik nie spadnie z wysokości, nawet w przypadku poślizgnięcia się czy innego wypadku.

Należy nadmienić, że szelki bezpieczeństwa muszą spełniać normę PN-EN 361. Niektóre szelki bezpieczeństwa spełniają również wymagania normy PN-EN 813, dzięki którym szelki mają cechy uprzęży biodrowej oraz normy PN-EN 358, która pozwala na zmianę pozycji szelek podczas pracy. Stały system asekuracji składa się również z urządzenia kotwiczącego, które spełnia normy zawarte w PN-EN 795:2012 i służy do mocowania podzespołu amortyzująco-łączącego. Wspomniany zespół służy do łączenia urządzenia kotwiczącego z szelkami.

Czy stałe systemy asekuracji są bezpieczne? 

Stałe systemy asekuracji, które są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami, gwarantują bezpieczną pracę dla osób pracujących na wysokościach. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest poddawanie ich regularnym kontrolom. Kondycja techniczna stałych systemów asekuracji powinna być sprawdzana raz do roku, o czym stanowią wymogi normy EN 795.

Producent systemu wskazuje na osoby upoważnione do przeprowadzenia przeglądu. Dodatkowo w sytuacjach, w których systemy brały udział w powstrzymywaniu spadania, niezbędne jest sprawdzenie każdego z ich elementów bez względu na to, kiedy został wykonany ostatni przegląd. Takie praktyki są niezbędne dla zachowania każdego elementu w dobrej kondycji i bezpiecznego wykonywania pracy.

Wróć do bloga