BLOG

Gdzie należy odbyć kurs (szkolenie) wysokościowy?

Wykonywanie prac wysokościowych wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Osoby, które chcą wykonywać czynności zawodowe na wysokości, muszą odbyć specjalistyczne kursy, dzięki którym nabędą odpowiednie kompetencje. Miejsc, które oferują takie szkolenia, w Polsce wciąż jest niewiele. Gdzie można odbyć profesjonalny kurs wysokościowy? Jakie ośrodki nadają wspomniane uprawnienia?

Rodzaje szkoleń wysokościowych

Warto zdać sobie sprawę z tego, jakie w ogóle obowiązują szkolenia wysokościowe. Do certyfikowanych kursów, które kończą się egzaminem, można zaliczyć:

  • IRATA,
  • SPRAT,
  • OTDL,
  • ROJAM.

Pierwsze dwa kursy są międzynarodowe, cieszą się sporą renomą i w związku z tym są uznawane w każdej placówce, do której zgłosi się pracownik. Szkolenie OTDL to polski odpowiednik wspomnianych szkoleń, o bardzo podobnych wytycznych i zbliżonych poziomach kwalifikacyjnych. Kursy kończą się egzaminami, a do przystąpienia do niektórych poziomów wymagane jest udokumentowane kilkoletnie doświadczenie zawodowe.

Z kolei ważny przez rok certyfikat ROJAM jest dedykowany osobom narażonym na upadek z wysokości w codziennej pracy zawodowej.

Szkolenia – zależnie od poziomu – są skierowane zarówno do osób uczących się zawodu, jak i do specjalistów, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Gdzie odbywają się tego typu szkolenia?

Profesjonalne i certyfikowane szkolenia wysokościowe odbywają się w ośrodkach szkoleniowych spełniających wymagania w zakresie certyfikacji organizacji IRATA, SPRAT oraz OTDL. Jednym z wiodących ośrodków szkoleniowych w Polsce jest Centrum Technik Wysokościowych ROJAM.

To właśnie tam organizuje się kompleksowe szkolenia z dostępu budowlanego, czyli bezpiecznego wykonywania prac na wysokościach oraz kursy wysokościowe z dostępu linowego (SPRAT, OTDL, IRATA).

Z oferty tej firmy korzystają czołowe przedsiębiorstwa budowlane, które zatrudniają na dużą skalę.

Dlaczego warto zapisać się na szkolenie?

Takie kursy są dedykowane wszystkim, którzy chcą zyskać kwalifikacje związane z pracą fizyczną na wysokości lub nadzorować przebieg takich prac.

Szkolenie wysokościowe pozwoli Ci zwiększyć uprawnienia i podnieść wartość pracowniczą na rynku pracy. Zyskasz niezbędną wiedzę na temat nowoczesnych technologii dostępu liniowego. Będziesz mógł docierać do miejsc niedostępnych dla osób nieuprawnionych, przy zachowaniu wszystkich koniecznych środków bezpieczeństwa.

 

 

Wróć do bloga