BLOG

Jak wybrać odpowiednie szkolenie wysokościowe?

Jak wybrać odpowiednie szkolenie wysokościowe? 

Bardzo często dostajemy od Was różne pytania dotyczące szkoleń do pracy na wysokości:

👉 ile kosztuje kurs wysokościowy?

👉 pracuję na dachach skośnych - jakie szkolenie wybrać?

👉 odśnieżam dachy - co możecie mi zaproponować?

👉 chciałbym wykonywać wycinki drzew - od czego zacząć?

👉 planuję rozpocząć pracę na wiatrakach - jakie szkolenia powinienem wybrać?

👉 pracujemy na rzecz zakładów energetycznych, wymagają od nas szkolenia do pracy na wysokości - czy robicie takie?

👉 czym różnią się szkolenia IRATA, OTDL, GWO, arborystyczne?

Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam w czym tkwi różnica i jak dobrać szkolenie dla Waszych pracowników.

Startujemy od najbardziej fascynującego pytania, ile kosztuje 💰 kurs wysokościowy?

Super tylko jaki❓ Co Pan/Pani będzie robić❓ Jaki jest charakter prac❓

Z tym pytaniem zmagamy się najczęściej - osoby dzwoniące do nas nie są w stanie sprecyzować co potrzebują. Na szczęście @Karolina jest bardzo pomocną osobą i zawsze stara się wydobyć informacje, które pozwolą nam dobrać odpowiednie szkolenie 🎯.

Głównie organizujemy następujące rodzaje szkoleń:

✅ szkolenie do pracy w dostępie linowym (IRATA, OTDL, SPRAT) 👷– wszędzie tam, gdzie musimy wisieć na linach.

✅️ dostęp budowlany 👷🏼 – zwyczajowa nazwa dotycząca szkoleń z bezpiecznej pracy na wysokości. Dodatkowo szkolenie, które jest najtrudniejsze do zdefiniowania, ponieważ wszystko zależy od środowiska, w którym pracujecie. Może to być praca na masztach/ wieżach telekomunikacyjnych, dachach, konstrukcjach stalowych, rusztowaniach, słupach energetycznych. Najprościej mówiąc są to prace, przy których podstawowym sposobem poruszania się jest używanie nóg i rąk, a cały sprzęt „wysokościowy” służy do tego, aby zabezpieczyć nas przed upadkiem z wysokości.

✅️ szkolenie arborystyczne 🌳 - bardzo specyficzny rodzaj prac wykonywanych na drzewach (wycinka, pielęgnacja itp.) Niektórzy wykonują prace na drzewach po szkoleniu z dostępu linowego, jednak moim zdaniem prace na drzewach mają zupełnie inną specyfikę, dlatego w naszym ośrodku szkolą osoby posiadające kwalifikacje „European tree worker”.

✅ szkolenie z pracy w przestrzeniach zamkniętych ⚠️ – tematycznie bardzo powiązane z dostępem budowlanym, jednak ze względów na specyficzne zagrożenia i postępowanie w sytuacja awaryjnych wrzucamy je do osobnego worka.

✅ GWO - Global Wind Organization 💨 - pakiet szkoleń przygotowanych specjalnie dla branży wiatrowej i wymaganych przez większość firm z tego sektora gospodarki.

✅ szkolenie ratownicze 🆘 - szkolenie w systemie ITRA (International Technical Rescue Association) przeznaczone dla grup odpowiedzialnych za specjalistyczne ratownictwo linowe. Idealnie nadaje się dla firm, które planują zabezpieczenie swoich obiektów / budów pod kątem możliwych akcji ratowniczych, gdzie będzie konieczność ewakuacji ludzi z wysokości.

✅️ szkolenie z ewakuacji ➡️ - proste szkolenie, które ma na celu przygotowanie pracowników do szybkiej ewakuacji ze stanowiska pracy w sytuacjach awaryjnych.

Jak widzicie jest już 7 grup szkoleń, które obejmują swoim zakresem bezpieczną pracę na wysokości.

Oczywiście „dostęp budowlany” jest szkoleniem, które najczęściej dostosowujemy do potrzeb naszych klientów. Jak wiemy w każdym zakładzie pracy mogą występować inne zagrożenia i inny jest dostęp do stanowiska pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas zapisywania pracowników na szkolenia dokładnie opisać jaki rodzaj prac wykonują. Pozwoli nam to dostosować program szkolenia tak, aby był on wartościowy dla uczestników 👬.

Nie każdy musi pracować na skośnych dachach 🏠 czy wieżach telekomunikacyjnych. Często realizujemy, również bardzo podstawowe szkolenie z użytkowania drabin rozstawnych i przystawnych. Niby proste zadanie, a niestety bardzo często ludzie nie wykonują go poprawnie.

W związku z tym, że większość osób czytających moje artykuły to pracownicy służb BHP to nie mogę pominąć szkoleń skierowanych właśnie dla nich. Szkolenia dla pracowników BHP mają na celu wprowadzenie w tajniki bezpiecznej pracy na wysokości. Wszystko po to, aby w poprawny sposób zabezpieczyć pracowników 👷🏻 podczas wykonywanej przez nich pracy. Poza tym obalamy wszelkie stereotypy dotyczące pracy na wysokości oraz pokazujemy, jak wygląda praca na wysokości z praktycznego punktu widzenia. Uświadamiamy jak istotny jest dobór sprzętu do pracy na wysokości oraz że najtańszy z nich nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Wróć do bloga