BLOG

Uprząż do prac na wysokości. Biodrowa czy pełna?

Praca na wysokościach to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Niemożliwe byłoby jego wykonywanie bez niezbędnego wyposażenia, od którego zależy bezpieczeństwo, a nawet życie pracowników. Mowa tu o uprzęży do prac na wysokości stabilizującej ciało, chroniącej przed upadkiem oraz umożliwiającej pracę w nietypowych pozycjach. Wyróżniamy uprzęże biodrowe i pełne. Jakie są ich podobieństwa i różnice?


Uprząż biodrowa

Głównymi elementami uprzęży biodrowej są pętle udowe i pas biodrowy. Oba elementy są dosyć szerokie, wykonane z trwałego, miękkiego i antybakteryjnego materiału cechującego się dużą oddychalnością, co zapewnia komfort użytkowania nawet w czasie wielogodzinnej pracy. Posiadają także klamry do regulacji, przez co każdy pracownik wysokościowy może dostosować uprząż do swojej sylwetki. Pas biodrowy jest połączony z pętlami udowymi łącznikiem, które stanowi także miejsce mocowania liny. Ważnym elementem są przytwierdzone do pasa biodrowego szpejarki, na których można rozmieścić sprzęt do pracy i asekuracji. Ze szczególną starannością zostały również rozlokowane punkty wpinania, dzięki czemu przymocowanie lonży pozycjonującej jest bardzo łatwe i szybkie. Z uprzęży biodrowej korzystają zazwyczaj pracownicy wysokościowi, ratownicy i technicy dostępu linowego, przez co mogą swobodnie i bezpiecznie wykonywać pracę w zwisie i podparciu.

Uprząż pełnaBaza uprzęży pełnej jest taka sama jak w uprzęży biodrowej. Dodatkowo składa się z szelek połączonych z pasem biodrowym. Szelki zaprojektowane są w taki sposób, aby optymalna ilość obciążenia została przejęta na ramiona. Podobnie jak pas biodrowy i pętle udowe, szelki wykonane są z miękkiego, gąbkowego materiału, przez co nie ocierają szyi i nawet wielogodzinna praca nie sprawia bólu. Ponad to wyposażone są w kilka mechanizmów, które ułatwiają wchodzenie po linie przy mniejszym zużyciu energii oraz dodatkowe miejsce w tylnej części szelek umożliwiające wykorzystanie lonży podtrzymującej. Pełna uprząż do prac wysokościowych może posiadać także więcej szpejarek do deponowania niezbędnych urządzeń oraz zaawansowany system regulacyjny. Ten typ wyposażenia dedykowany jest dla specjalnie przeszkolonych osób wykonujących trudne zadania z zakresu działania linowego i pracowników wysokościowych, gdyż umożliwia przeprowadzenie o wiele bardziej skomplikowanych ruchów, jak podchodzenie po linie, zjazdy, transfery oraz praca w zwisie czy podparciu. Wybór między uprzężą biodrową, a pełną zależy więc głównie od tego, jakiego typu prace zamierzamy wykonywać przy ich pomocy.

Wróć do bloga