Co należy wiedzieć o przeglądach ŚOI?

Nasi partnerzy biznesowi w momencie kiedy chcą sprawdzić czy ich sprzęt do pracy na wysokości jest sprawny i nadaje się do dalszego użytkowania zgłaszają się do nas z określeniami:

  • Przegląd Okresowy
  • Kontrola Okresowa
  • Badania Okresowe
  • Atestacja
  • Legalizacja

Przeważnie jednak używa się sformułowania Przegląd Okresowy dodając w domyśle Środków Ochronny Indywidualnej ( ŚOI) przed upadkiem z wysokości.
Bardzo często jest to temat zaniedbany i pomijany przez pracodawców którzy nie pamiętają o obowiązku kontroli SOI co najmniej raz w roku.

Dlaczego raz w roku należy dokonać przeglądu?

Odpowiedź jest dość prosta: ⭐️Mówi o tym instrukcja obsługi sprzętu, którego używacie.⭐️
Oczywiście można się rozpisywać dlaczego takie zapisy pojawiają się w instrukcji obsługi, ale czy to tak naprawdę ma znaczenie? Producenci SOI, w szczególności z 3 kategorii naprawdę nie mogą pozwolić sobie na żadne odstępstwa od aktualnych przepisów.
Jednak My jako użytkownicy tego sprzętu kupując sprzęt chroniący przed upadkiem danego producenta zobowiązujemy się że będziemy postępować zgodnie z zapisami instrukcji obsługi, a łamiąc te zapisy musimy być świadomi konsekwencji tego czynu.

Jakie są rodzaje przeglądów?

Przegląd okresowy wykonywany raz w roku przez osobę kompetentną to tylko jedna z paru form kontroli, którym powinny być poddane nasze przykładowe szelki bezpieczeństwa.
 
⭐️Pamiętajcie że występują następujące rodzaje przeglądów:
 
🔍przegląd codzienny (przed i po użytkowaniu) wykonywana przez pracownika który użytkuje dany SOI,
🔍przegląd okresowy wykonywany przez osobę kompetentną,
🔍przegląd po ważnym zdarzeniu który wykonuje osoba kompetentna po wystąpieniu nadzwyczajnych zdarzeń,
🔍przegląd specjalny wykonywany na rekomendację i/lub przez producenta.
 
Wszystkie te kontrole z wyłączeniem przeglądu codziennego musza być udokumentowane w sposób trwały. Czy będzie to wpis w karcie użytkowania czy raporcie zbiorczym to zależy już tylko osoby wykonującej przegląd, jak również zasad panujących w firmie.

Kiedy należy poddać sprzęt dodatkowej kontroli?

⭐️Pamiętajcie kontrola co 12 miesięcy to takie minimum socjalne. Częstotliwość wykonywania przeglądów może zostać zwiększona i zależy od wielu czynników:

🔹informacji zawartych w instrukcji obsługi,
🔹środowiska w jakim użytkujemy sprzęt,
🔹intensywności użytkowania.

Kontrole sprzętu nie są wykonywane tylko po to, aby przestrzegać przepisów czy regulacji prawnych, ich zadaniem jest znalezienie wady, usterek, nadmiernego zużycia … zanim zdarzy się wypadek.
Odpowiednia osoba kompetentna będzie również w stanie na podstawie uszkodzeń sprzętu zaproponować nam inne rodzaje sprzętu chroniącego przed upadkiem, który będzie bardziej odporny, trwały na zagrożenia wynikające z naszej specyfiki pracy.

Pracuj bezpiecznie. Dbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników. Kontroluj sprzęt co najmniej raz w roku.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj