Dobór złomu, szpeju, gratów…
Każdy może nazwać to jak chce. Każdy również wie, że to bardzo istotny element pracy na wysokości. Niestety zdarza się, że środki ochrony indywidualnej (ŚOI) do pracy na wysokości są niewłaściwie dobrane do aktualnie wykonywanej pracy.
Pamiętajcie ❗️ Świat pędzi do przodu, dlatego niekoniecznie sprzęt, który „zawsze” był stosowany jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem.
📌Nie ma sprzętu uniwersalnego do każdej pracy.
Przejdźmy w takim razie do podstawowych zasad mówiących o tym, w jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu. Nie będę tutaj pisać o konkretnych modelach czy producentach, lecz o zasadach, które według mojej opinii zbliżają nas do skompletowania zestawu, który będzie najbliższy idealnemu dla danego rodzaju wykonywanych prac.
1. Jedną z bardzo ważnych zasad przy doborze sprzętu jest rozmowa z pracownikami, którzy wykonują prace. Pamiętajcie, że każdy pracownik jest inny – to co pasuje na jedną osobę niekoniecznie będzie właściwe dla innej ( nie ma rzeczy uniwersalnych). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jako pracodawcy chcemy aby sprzęt był jak najbardziej zunifikowany, aby nie nabywać dla każdego innych szelek bezpieczeństwa.
Przyjmijmy, że kompletujecie zespół do nowego zlecenia, a niektóre z osób jeszcze z Wami nie współpracowały – nigdy nie rozpoczynajcie tego procesu od zakupu nowego sprzętu dla nowozatrudnionych.
Zacznijcie od:
👉 przygotowania oceny ryzyka zawodowego,
👉 przygotowania planu pracy,
👉 przygotowania planu ewakuacyjnego.
Porozmawiajcie w zespole:
👉 do czego potrzebujecie ŚOI?
👉 w jakich konkretnych sytuacjach będą one używane?
👉 w jaki sposób będziecie przeprowadzać ewentualną akcję ratowniczą?
To wstępnie zdeterminuje Wam wymagania jakie musi spełnić sprzęt, który chcecie zakupić. Jeśli nie macie doświadczenia w pracach na wysokości zawsze możecie skorzystać z firm, które specjalizują się w tej branży. Z reguły są to wysoce wykwalifikowane osoby, które będą w stanie doradzić Wam jak prawidłowo zabezpieczyć Waszych pracowników. Szukając odpowiednich specjalistów zwróciłbym się głównie do firm szkoleniowych, które posiadają różnego rodzaju akredytacje branżowe. W Polsce jest już naprawdę dużo ośrodków akredytowanych przez IRATA czy GWO, gdzie pracują ludzie o naprawdę dużej wiedzy i doświadczeniu. Zawsze możecie również napisać lub zadzwonić do mnie, z miłą chęcią udzielę wstępnych darmowych konsultacji w tym zakresie 👋 .
2. Następnym ważnym krokiem prowadzącym do doboru najlepszego sprzętu jest szkolenie pracowników. Tak szkolenie! Dlaczego według mojej oceny szkolenie pracowników w renomowanym ośrodku jest tak ważne❓ Z bardzo prostego powodu – po takim szkoleniu bardzo często pracownicy sami nam określą jaki sprzęt należy kupić.
W ośrodkach szkoleniowych (posiadających wspomniane wyżej akredytacje) podczas szkolenia pracownicy mają okazję skorzystać z bardzo szerokiej gamy produktów. Dzięki temu samodzielnie zdecydują jaki sprzęt będzie odpowiedni do charakteru ich pracy. Namawiam, aby podczas szkolenia podzielić się z instruktorem swoim doświadczeniem, opowiedzieć o tym, jak wygląda praca i w jakich warunkach się odbywa. Na pewno będą w stanie udzielić fachowej porady.
Wiedząc już do czego potrzebujemy sprzęt oraz znając preferencje pracowników możemy przejść do wyboru konkretnych modeli czy producentów.
Wiem, że bardzo często wielu pracodawców czy osób odpowiedzialnych za dobór sprzętu wybiera wariant najbardziej ekonomiczny. Czasami sprzęt najtańszy nie jest najlepszym rozwiązaniem, tak samo jak i najdroższy – również może być zupełnie niedopasowany do naszych predyspozycji fizycznych. Dlatego tutaj również moja sugestia – zapraszam na szkolenie, w celu podjęcia słusznej decyzji w doborze sprzętu.
3. Idąc dalej nie możemy również zapomnieć o punktach kotwiczenia, pamiętajmy że nasz sprzęt musi być kompatybilny również z nimi. Aby pracownik był prawidłowo zabezpieczony nie wystarczy sam sprzęt ochrony indywidualnej. Konieczny jest punkt styku ŚOI, które użytkuje pracownik z konstrukcją czy budynkiem. Bez prawidłowego wpięcia naszego sprzętu do punktu kotwiczącego o odpowiedniej wytrzymałości nie możemy powiedzieć, że pracownik będzie pracował bezpiecznie. Wytrzymałość takiego punktu to minimum 12 kN.
4. Nie możemy zapomnieć przy doborze i zakupie sprzętu o stronie formalnej.
✅ do pracy na wysokości nie używamy sprzętu sportowego,
✅ używamy sprzętu zgodnego z odpowiednimi normami, zgodnego z minimalnymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG,
✅ nie kupujemy sprzętu z nieznanego źródła, szczególnie mowa o sprzęcie używanym,
✅ sprzęt musi być zaopatrzony w instrukcję obsługi w języku zrozumiałym w danym kraju (w Polsce takim językiem jest język polski !)
✅ sprzęt musi być odpowiednio oznakowany – mówią o tym odpowiednie przepisy,
✅ używamy sprzętu sprawnego, z aktualnym przeglądem okresowym.
Jak widzicie postanowiłem podejść do procesu doboru sprzętu w inny sposób niż z reguły się to wykonuje. Nie pisałem o absorberach, linkach bezpieczeństwa i łącznikach. Nie wspominałem o pracy w podparciu, w ograniczeniu lub o pracy, gdzie istnieje możliwość upadku z wysokości. Wydaje mi się że bardziej istotne jest właściwe przygotowanie procesu, który prowadzi do doboru odpowiedniego sprzętu.