Dobór sprzętu, złomu, szpeju, gratów. Zwał jak zwał :)


Dobór złomu, szpeju, gratów…

Każdy może nazwać to jak chce. Każdy również wie, że to bardzo istotny element pracy na wysokości. Niestety zdarza się, że środki ochrony indywidualnej (ŚOI) do pracy na wysokości są niewłaściwie dobrane do aktualnie wykonywanej pracy.

Pamiętajcie ❗️ Świat pędzi do przodu, dlatego niekoniecznie sprzęt, który „zawsze” był stosowany jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem.

📌Nie ma sprzętu uniwersalnego do każdej pracy.

Przejdźmy w takim razie do podstawowych zasad mówiących o tym, w jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu. Nie będę tutaj pisać o konkretnych modelach czy producentach, lecz o zasadach, które według mojej opinii zbliżają nas do skompletowania zestawu, który będzie najbliższy idealnemu dla danego rodzaju wykonywanych prac.

1. Jedną z bardzo ważnych zasad przy doborze sprzętu jest rozmowa z pracownikami, którzy wykonują prace. Pamiętajcie, że każdy pracownik jest inny – to co pasuje na jedną osobę niekoniecznie będzie właściwe dla innej ( nie ma rzeczy uniwersalnych). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jako pracodawcy chcemy aby sprzęt był jak najbardziej zunifikowany, aby nie nabywać dla każdego innych szelek bezpieczeństwa.

Przyjmijmy, że kompletujecie zespół do nowego zlecenia, a niektóre z osób jeszcze z Wami nie współpracowały – nigdy nie rozpoczynajcie tego procesu od zakupu nowego sprzętu dla nowozatrudnionych. 

Zacznijcie od:

👉  przygotowania oceny ryzyka zawodowego,

👉  przygotowania planu pracy,

👉  przygotowania planu ewakuacyjnego.

Porozmawiajcie w zespole:

👉  do czego potrzebujecie ŚOI?

👉  w jakich konkretnych sytuacjach będą one używane?

👉  w jaki sposób będziecie przeprowadzać ewentualną akcję ratowniczą?

To wstępnie zdeterminuje Wam wymagania jakie musi spełnić sprzęt, który chcecie zakupić. Jeśli nie macie doświadczenia w pracach na wysokości zawsze możecie skorzystać z firm, które specjalizują się w tej branży. Z reguły są to wysoce wykwalifikowane osoby, które będą w stanie doradzić Wam jak prawidłowo zabezpieczyć Waszych pracowników. Szukając odpowiednich specjalistów zwróciłbym się głównie do firm szkoleniowych, które posiadają różnego rodzaju akredytacje branżowe.  W Polsce jest już naprawdę dużo ośrodków akredytowanych przez IRATA czy GWO, gdzie pracują ludzie o naprawdę dużej wiedzy i doświadczeniu. Zawsze możecie również napisać lub zadzwonić do mnie, z miłą chęcią udzielę wstępnych darmowych konsultacji w tym zakresie 👋 .

2.  Następnym ważnym krokiem prowadzącym do doboru najlepszego sprzętu jest szkolenie pracowników. Tak szkolenie! Dlaczego według mojej oceny szkolenie pracowników w renomowanym ośrodku jest tak ważne❓ Z bardzo prostego powodu – po takim szkoleniu bardzo często pracownicy sami nam określą jaki sprzęt należy kupić.

W ośrodkach szkoleniowych (posiadających wspomniane wyżej akredytacje)  podczas szkolenia pracownicy mają okazję skorzystać z bardzo szerokiej gamy produktów. Dzięki temu samodzielnie zdecydują  jaki sprzęt będzie odpowiedni do charakteru ich pracy. Namawiam, aby podczas szkolenia podzielić się z instruktorem swoim doświadczeniem, opowiedzieć o tym, jak wygląda  praca i w jakich warunkach się odbywa. Na pewno będą w stanie udzielić fachowej porady.  

Wiedząc już do czego potrzebujemy sprzęt oraz znając preferencje pracowników możemy przejść do wyboru konkretnych modeli czy producentów.

Wiem, że bardzo często wielu pracodawców czy osób odpowiedzialnych za dobór sprzętu wybiera wariant  najbardziej ekonomiczny. Czasami sprzęt najtańszy nie jest najlepszym rozwiązaniem, tak samo jak i najdroższy – również może być zupełnie niedopasowany do naszych predyspozycji fizycznych. Dlatego tutaj również moja sugestia – zapraszam na szkolenie, w celu podjęcia słusznej decyzji w doborze sprzętu.

3. Idąc dalej nie możemy również zapomnieć o punktach kotwiczenia, pamiętajmy że nasz sprzęt musi być kompatybilny również z nimi. Aby pracownik był prawidłowo zabezpieczony nie wystarczy sam sprzęt ochrony indywidualnej. Konieczny jest punkt styku ŚOI, które użytkuje pracownik z konstrukcją czy budynkiem. Bez prawidłowego wpięcia naszego sprzętu do punktu kotwiczącego o odpowiedniej wytrzymałości nie możemy powiedzieć, że pracownik będzie pracował bezpiecznie. Wytrzymałość takiego punktu to minimum 12 kN. 

4. Nie możemy zapomnieć przy doborze i zakupie sprzętu o stronie formalnej.

✅ do pracy na wysokości nie używamy sprzętu sportowego,

✅ używamy sprzętu zgodnego z odpowiednimi normami, zgodnego z minimalnymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG,

✅ nie kupujemy sprzętu z nieznanego źródła, szczególnie mowa o sprzęcie używanym,

✅ sprzęt musi być zaopatrzony w instrukcję obsługi w języku zrozumiałym w danym kraju (w Polsce takim językiem jest język polski !)

✅ sprzęt musi być odpowiednio oznakowany – mówią o tym odpowiednie przepisy,

✅ używamy sprzętu sprawnego, z aktualnym przeglądem okresowym.

Jak widzicie postanowiłem podejść do procesu doboru sprzętu w inny sposób niż z reguły się to wykonuje. Nie pisałem o absorberach, linkach bezpieczeństwa i łącznikach. Nie wspominałem o pracy w podparciu, w ograniczeniu lub o pracy, gdzie istnieje możliwość upadku z wysokości. Wydaje mi się że bardziej istotne jest właściwe przygotowanie procesu, który prowadzi do doboru odpowiedniego sprzętu.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj