Drabina – ona również wymaga przeglądu! Sprawdź skąd to wynika.


Kontrola okresowa drabin
🔍

Dla większości z Was zagadnienie to nie jest obce i doskonale wiecie o obowiązku takiej kontroli. Jednak jeśli macie ochotę dowiedzieć się z czego to wynika to poświęćcie 2 minuty na zaznajomienie się z tematem.

Zacznijmy od prawnego punktu widzenia ⚖️ – niestety nie zawsze idzie on w parze z logiką, więc należy przyjąć to tak jak jest.
Drabiny 🪜zaliczane są do maszyn – definiuje to m.in. rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Dlatego też pracodawca, który udostępnia drabiny swoim pracownikom, musi być pewien, że ich użytkowanie nie doprowadzi do pogorszenia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Można powiedzieć że mamy już podstawę prawną, na której możemy bazować. Dodatkowo zawsze przypominam, że pierwszym dokumentem z jakim należy się zapoznać jest instrukcja obsługi 📃 zakupionego sprzętu, bądź maszyny – jak w tym przypadku.

Pamiętajmy że najważniejszą kwestią w całym procesie kontroli drabin jest to, że musi być ona sprawna, kompletna i bezpieczna. Niestety bardzo często pracownicy bagatelizują stan techniczny drabin. Pracują na „maszynach”, którym daleko do doskonałości, przez co narażają swoje życie i zdrowie ☠.
Inspekcja powinna być wykonywana przez osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje 🎓, wiedzę i doświadczenie. To nie wszystko – pracodawca ma obowiązek upoważnić taką osobę do przeprowadzenia inspekcji.

Wynik kontroli powinien być udokumentowany na raporcie, czy protokole po-przeglądowym 📑.
Zostaje on sporządzony na piśmie oraz należy go odpowiednio przechowywać, aby w razie potrzeby można było go przedstawić odpowiednim organom kontrolnym.

Przypominam również, iż osoba kompetentna to taka, która:
👉potrafi zidentyfikować istniejące usterki,
👉jest zaznajomiona z zaleceniami oraz instrukcjami producenta drabiny,
👉jest uprawniona przez pracodawcę do podejmowania właściwych decyzji dotyczących wycofania bądź dopuszczenia do dalszej eksploatacji.

Tym razem nie będę rozpisywał się na temat konkretnych usterek eliminujących ❌ drabiny z dalszej eksploatacji. Pamiętajcie, że kontrolę należy wykonać rzetelnie i kompleksowo, nawet najmniejsze uszkodzenia mogą być przyczyną poważnych wypadków. Brak pozornie błahego elementu tj. stopka antypoślizgowa może doprowadzić do poważnego wypadku ⚠️.

Bardzo istotnym elementem jest wyraźne oznaczenie drabiny, która nadaje się do użytkowania, aby pracownik już na pierwszy rzut oka mógł ocenić czy może wykorzystać ją do pracy.

Pamiętajcie, że oprócz kontroli okresowych, wymagane są również przeglądy CODZIENNE 📆 wykonywane przez użytkownika przed każdym użyciem drabiny!

Śledźcie moje artykuły, a niedługo napiszę kilka słów o konkretnych usterkach eliminujących drabiny z użytkowania.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj