Jakie dokumenty oraz szkolenia potrzebne są do wykonywania prac wysokościowych?

Prace na wysokościach należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Aby je wykonywać, należy zdobyć nie tylko wymagane uprawnienia, ale również mieć odpowiednie predyspozycje. Jak ubiegać się o stanowisko związane z pracą na wysokościach? Sprawdźmy!

Szkolenie do prac na wysokości

Osoba, która chciałaby pracować na wysokościach, musi przede wszystkim zapisać się na szkolenie wysokościowe. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, jest zakończone egzaminem. Zdanie egzaminu jest niezbędne, by otrzymać uprawnienia do pracy na wysokości. Część teoretyczna przybliża specyfikę pracy słuchaczom kursu, a także zapoznaje ich  z przepisami prawa i wymaganiami BHP. Podczas niej uczestnicy dowiadują się też wszystkiego o potencjalnych niebezpieczeństwach z nią związanych. Część praktyczna ma wpoić uczestnikom główne zasadny posługiwania się sprzętem oraz nauczyć ich płynnego poruszania się na wysokościach. Często organizowane są kursy dedykowane dla danego typu prac, np. związanych z poruszaniem się po nachylonych dachach, słupach żerdziowych lub drzewach. Osoba, chcąca pracować na wysokościach musi też otrzymać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do takiej pracy, poznać instrukcje i procedury obowiązujące u danego pracodawcy, a także przejść szkolenie z posługiwania się środkami ochrony indywidualnej oraz BHP. Pracodawca powinien poinformować pracownika o grożących mu podczas pracy niebezpieczeństwach.

Indywidualne predyspozycje

Jak łatwo można się domyślić, na wysokościach nie powinny pracować osoby, które mają lęk wysokości. O tego typu pracę powinny ubiegać się osoby odpowiedzialne i skrupulatne. Jedno zaniedbanie lub niedopilnowanie procedur może bowiem skutkować tragedią. W pracy na wysokości przydaje się też często umiejętność pracy w zespole, a także – dobra kondycja fizyczna. Osoba pracująca na wysokości intensywnie odczuwa panujące warunki atmosferyczne, nie jest wiec to praca dla tych, którzy wyjątkowo cenią sobie wygodę i nie potrafią się skupić w niesprzyjających warunkach.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj