Drabiny i rusztowania są urządzeniami technicznymi, które nazywane są maszynami – definiuje to m.in. rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Dlatego też pracodawca ma w obowiązku zadbać o regularne kontrole drabin, schodków czy rusztowań, aby ich użytkowanie nie doprowadziło do pogorszenia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Jak często dokonuje się takich inspekcji?
Takie maszyny jak drabiny, schodki i rusztowania jezdne, powinny zostać poddane kontroli przynajmniej raz w roku. Jednak w dużej mierze ma tu znaczenie intensywność ich użytkowania. Mówią o tym akty prawne:
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U.nr 191, poz. 1596 z późn. zmianami).
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169 Poz. 1650 z późn. zmianami).
Kto może przeprowadzić kontrolę?
Inspekcja powinna być wykonywana przez osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie.
- potrafi zidentyfikować istniejące usterki,
- jest zaznajomiona z zaleceniami oraz instrukcjami producenta drabiny,
- jest uprawniona przez pracodawcę do podejmowania decyzji dotyczących wycofania bądź dopuszczenia do dalszej eksploatacji.
Nasza wykwalifikowana kadra dokona inspekcji drabin w Państwa firmie. Osoba dokonująca regularnych przeglądów posiada uprawnienia w zakresie prowadzenia przeglądów okresowych schodków, drabin i rusztowań jezdnych.
W ramach przeglądu:
- dokonujemy inspekcji stanu technicznego drabin, schodków czy rusztowań,
- kontrolujemy kompleksowość i sprawność rozwiązań zabezpieczających,
- kontrolujemy kompleksowość oznaczeń i rysunków,
- Oznaczamy „maszyny” naklejkami kontrolnymi tzw. plombami,
- Zgłaszamy konieczność przeprowadzenia naprawy bądź dokonania wymiany,
- sporządzamy raport z przeprowadzonego przeglądu, który jednocześnie jest listą inwentaryzacyjną drabiny/rusztowań,
- dokonujemy drobnych naprawy drabin/rusztowań.