Rodzaje szkoleń do prac na wysokości

Prace na wysokości są niebezpieczne i wymagają specjalistycznej wiedzy. Do wykonywania takich czynności powinny być wyznaczone wyłącznie uprawnione do tego osoby. W innym przypadku może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa. Poszukujesz szkoleń wysokościowych dla siebie lub dla swoich pracowników? Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje kursów z tego zakresu.

Szkolenie SPRAT

SPRAT to międzynarodowe szkolenie do prac na wysokości w dostępie linowym. Bazuje na standardzie amerykańskim.

Trwa 5 dni i obejmuje kilka poziomów kwalifikacyjnych, w tym takich jak:

·        technik stażysta,

·        technik dostępu linowego – specjalista,

·        technik dostępu linowego – nadzorujący.

Ponadto uczestnik może otrzymać kwalifikacje typu:

·        SPRAT DIRECT ENTRY 2

·        SPRAT DIRECT ENTRY 3

Do tych dwóch ostatnich wymagane jest m.in. udokumentowane doświadczenie przynajmniej 500 godzin pracy w systemie dwulinowym.

Szkolenie IRATA

IRATA to międzynarodowe szkolenie do prac wysokościowych w dostępie linowym. Trwa w sumie 6 dni (z czego przez jeden dzień trwa sam egzamin). Kwalifikacje i poziomy kwalifikacyjne są podobne do SPRAT. Są następujące:

·        technik dostępu liniowego,

·        technik dostępu linowego – specjalista,

·        technik dostępu linowego – nadzorujący,

·        IRATA DIRECT ENTRY 2,

·        IRATA DIRECT ENTRY 3.

Co ważne, uprawnienia potwierdzone certyfikatem IRATA są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.

Szkolenie OTDL

OTDL to polski odpowiednik szkoleń SPRAT i IRATA. Wymagania i treści merytoryczne są niemal identyczne jak w przypadku zagranicznych wersji. Szkolenie obejmuje 3 poziomy zaawansowania (podane w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego):

  • stażysta dostępu linowego
  • technik dostępu linowego
  • specjalista dostępu linowego

Kursant, który przeszedł pomyślnie poziom stażysty, może wykonywać prace wykorzystaniem dostępu linowego pod nadzorem osoby z kwalifikacjami specjalisty. Technik dostępu liniowego również działa pod nadzorem, ale ponadto zyskał już wiedzę pozwalającą na budowanie i obsługiwanie systemów wyciągowych. Aby jednak przystąpić na kolejny poziom, należy mieć certyfikat stażysty dostępu linowego P1 co najmniej przez rok.

Po ukończeniu kursu otrzymuje się certyfikat organizacji OTDL oraz dziennik pracy z przebiegiem pracy zawodowej.  Taki certyfikat jest wydawany na okres 3 lat.

Szkolenie na dostęp budowlany

Jedno- lub dwudniowe szkolenie z certyfikatem ROJAM jest skierowane do osób narażonych na upadek z wysokości w codziennej pracy zawodowej. Certyfikat ROJAM jest ważny przez rok.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj