ITRA

ITRA (International Technical Rescue Association)

Międzynarodowe  szkolenie z technik ratownictwa linowego. Szkolenie przeznaczone jest dla osób związanych z tematyką ratownictwa wysokościowego PSP, OSP itp., posiadających doświadczenie w pracy na linach – ratowników wysokościowych, ratowników GOPR, TOPR, techników wysokościowych IRATA itp.

Podczas kursu przekazywana jest wiedza,  jak ratować osoby poszkodowane oraz jak stworzyć bezpieczne warunki do pracy na wysokości.
Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kończy się egzaminem, który przeprowadzany jest przez niezależnego asesora Organizacji ITRA.
Ważność certyfikatu 3 lata.

Wyróżnia się trzy poziomy uprawnień:

 • Level 1 – Responder
  Stażysta jako członek zespołu ratowniczego posiada podstawową wiedzę z zakresu technik linowych oraz przy minimalnym nadzorze potrafi reagować na zdarzenia niewymagające zaawansowanych technik. Potrafi korzystać z noszy oraz budować podstawowe stanowiska, systemy zysku mechanicznego oraz poznaje sposoby dotarcia  do poszkodowanego w trudno dostępne miejsca.
 • Level 2 – Technician
  Technik na tym poziomie jest traktowany w zespole ratowniczym jako specjalista. Posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu budowy stanowisk, podwyższonych punktów stanowiskowych (trójnogi) oraz skomplikowanych systemów zysku mechanicznego. Potrafi podjąć niezabezpieczonego poszkodowanego z trudno dostępnych miejsc oraz  przygotować nosze i olinowanie do transportu w wielu kierunkach.
 • Level 3 – Advanced
  Technik na tym poziomie posiada kompetencje do koordynowania akcji ratowniczych oraz wiedzę z zakresu poziomu 1 i 2. Jest w stanie przeprowadzić zaawansowane akcje o wysokim stopniu trudności wymagające zastosowania rozbudowanych systemów służących do transportu poszkodowanego m.in  tj. tyrolki czy zaawansowane podwyższone punkty stanowiskowe, często wykraczające poza wytyczne zawarte w instrukcjach obsługi sprzętu, który stosuje.

Czas trwania: 5-6 dni (4-5 dni szkolenia + 1 dzień egzamin)
Wymagania:

 • ukończone 18 lat,
 • dobra kondycja fizyczna,  
 • brak przeciwwskazań do pracy na wysokości:
  – choroby serca/bóle w klatce piersiowej;
  – wysokie ciśnienie krwi;
  – epilepsja, omdlenia;
  – lęk wysokości, zawroty głowy;
  – zaburzenia równowagi;
  – uszkodzenia funkcji kończyn;
  – uzależnienie alkoholowe lub uzależnienie od środków odurzających;
  – zaburzenia i choroby psychiczne;
  – cukrzyca.
Najbliższe terminy:

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

  Anuluj