ITRA (International Technical Rescue Association)
Międzynarodowe szkolenie z technik ratownictwa linowego. Szkolenie przeznaczone jest dla osób związanych z tematyką ratownictwa wysokościowego PSP, OSP itp., posiadających doświadczenie w pracy na linach – ratowników wysokościowych, ratowników GOPR, TOPR, techników wysokościowych IRATA itp.
Podczas kursu przekazywana jest wiedza, jak ratować osoby poszkodowane oraz jak stworzyć bezpieczne warunki do pracy na wysokości.
Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kończy się egzaminem, który przeprowadzany jest przez niezależnego asesora Organizacji ITRA.
Ważność certyfikatu 3 lata.
Wyróżnia się trzy poziomy uprawnień:
- Level 1 – Responder
Stażysta jako członek zespołu ratowniczego posiada podstawową wiedzę z zakresu technik linowych oraz przy minimalnym nadzorze potrafi reagować na zdarzenia niewymagające zaawansowanych technik. Potrafi korzystać z noszy oraz budować podstawowe stanowiska, systemy zysku mechanicznego oraz poznaje sposoby dotarcia do poszkodowanego w trudno dostępne miejsca. - Level 2 – Technician
Technik na tym poziomie jest traktowany w zespole ratowniczym jako specjalista. Posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu budowy stanowisk, podwyższonych punktów stanowiskowych (trójnogi) oraz skomplikowanych systemów zysku mechanicznego. Potrafi podjąć niezabezpieczonego poszkodowanego z trudno dostępnych miejsc oraz przygotować nosze i olinowanie do transportu w wielu kierunkach. - Level 3 – Advanced
Technik na tym poziomie posiada kompetencje do koordynowania akcji ratowniczych oraz wiedzę z zakresu poziomu 1 i 2. Jest w stanie przeprowadzić zaawansowane akcje o wysokim stopniu trudności wymagające zastosowania rozbudowanych systemów służących do transportu poszkodowanego m.in tj. tyrolki czy zaawansowane podwyższone punkty stanowiskowe, często wykraczające poza wytyczne zawarte w instrukcjach obsługi sprzętu, który stosuje.
Czas trwania: 5-6 dni (4-5 dni szkolenia + 1 dzień egzamin)
Wymagania:
- ukończone 18 lat,
- dobra kondycja fizyczna,
- brak przeciwwskazań do pracy na wysokości:
– choroby serca/bóle w klatce piersiowej;
– wysokie ciśnienie krwi;
– epilepsja, omdlenia;
– lęk wysokości, zawroty głowy;
– zaburzenia równowagi;
– uszkodzenia funkcji kończyn;
– uzależnienie alkoholowe lub uzależnienie od środków odurzających;
– zaburzenia i choroby psychiczne;
– cukrzyca.
Najbliższe terminy: |
---|
|
|