Zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy na suwnicy. Czy jest to możliwe⁉


Operator suwnicy nie ma lekko 

Doskonale wiemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa 📃 pracodawca jest zobowiązany, aby zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy 🏥 w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów 🔥 i ewakuacji pracowników.

Z moim obserwacji wynika, że mimo to jeszcze wielu pracodawców zapomina o tym ostatnim aspekcie, dotyczącym ewakuacji pracownika np. z kabiny znajdującej się pod sufitem ogromnej hali.
Operatorzy takich suwnic spędzają tam często całą roboczą zmianę. Stamtąd mają najlepszy wgląd na to co dzieje się na dole oraz na cały proces produkcji.

Problem pojawia się w sytuacji awarii czy nagłego nieprzewidzianego zdarzenia. Kiedy to na przykład:

➡️  suwnica stanie w miejscu innym niż zaplanowano do wejścia czy wyjścia operatora,

➡️  suwnica stanie w miejscu, w którym na niektórych obiektach wymaga się przejścia po podtorzu.

Zdarza się, że po takim podtorzu należy przejść nawet paręset metrów po niezabezpieczonej żadnymi barierkami kładce o szerokości około 60 cm.  Niekiedy jest tak, że przejścia są przy filarach podtrzymujących halę, wtedy ich szerokość może wynosić tylko 20-30 ️cm!

Włączmy wyobraźnie – z jednej strony ściana, a z drugiej przepaść czasem 5️m, a nierzadko 2️0- 3️0m!
Nasuwa się pytanie czy taka kładka jest w ogóle bezpieczna❓
Uważam, że niestety nie do końca. Należałoby mimo wszystko zabezpieczyć pracownika przed upadkiem w taką przepaść. Trafnym rozwiązaniem byłaby asekuracja zbiorowa w postaci barierek, niestety nie zawsze jest na to miejsce.

Właśnie w takim przypadku z pomocą przychodzą nam systemy stałej asekuracji najczęściej w postaci stalowej liny lub sztywnej szyny (to rzadziej stosowane rozwiązanie, ze względu na koszty).
Dzięki takim systemom operator, który musi opuścić suwnicę i dojść do bezpiecznego zejścia z podtorza jest przez cały czas zabezpieczony przez upadkiem.
Wydaje się, że to bardzo proste i oczywiste rozwiązanie, a jednak wiele firm żyje w przekonaniu, że skoro dotąd nic się nie wydarzyło to dalej tak będzie.

⚠️Nie ryzykujmy, życie i zdrowie człowieka jest bezcenne, nie oszczędzajmy na jego bezpieczeństwie.
Nie byłbym sobą gdybym nie dodał jeszcze czegoś – czegoś co według mnie powinno się stać standardem w takich miejscach.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do początku. Wyobraźmy sobie operatora suwnicy, który pracuje w zakładzie nowoczesnym dbającym o bezpieczeństwo swoich pracowników. Suwnica została wyposażona w system stałej asekuracji, dzięki któremu można opuścić suwnicę w dowolnym miejscu i bezpiecznie dostać się do miejsca zejścia z podtorza. Operator jest już wyposażony w odpowiednie szelki bezpieczeństwa👷.
Jednak co w przypadku kiedy trzeba naprawdę szybko opuścić kabinę operatora i znaleźć się na poziomie 0️ budynku? Przykładowo operator odczuwa nagłe bóle w klatce piersiowej, musi szybko skorzystać z toalety, wybuchł pożar w miejscu bezpiecznego zejścia z podtorza czy w przypadku, kiedy nieprzytomnego operatora suwnicy trzeba ewakuować z kabiny.

O ile łatwiej byłoby, gdyby każda kabina była wyposażona w system do ewakuacji (opuszczenia się bezpośrednio z kabiny na ziemię przy pomocy liny i odpowiedniego urządzenia) ❓

Jak dzięki takiemu sprytnemu pakietowi jak zestaw ewakuacyjny, który znajduje się w kabinie operatora można zwiększyć bezpieczeństwo pracy❓
Zostawiam temat do przemyślenia i czekam na wasze komentarze ✒️.

Nasi Klienci o nas

Współpracowaliśmy z firmą ROJAM Major, Predkiel Sp. J. podczas projektowania i wykonania systemów asekuracji operatorów na potrzeby prac powyżej poziomu posadzki dla zakładów produkcji elementów wnętrz Faurecia w Gorzowie Wielkopolskim.

Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, uczciwie, zgodnie z zasadami BHP oraz dbałością o bezpieczeństwo i wysoką jakość.
Z całą odpowiedzialnością możemy polecić firmę ROJAM Major Predkiel Sp. J. do wszelkich zleceń zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.


Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas pełen zakres usług polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń z zakresu dostępu budowlanego.

Firma Rojam prezentuje wysoki poziom świadczonych usług, posiada rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników oraz wysokiej klasy sprzęt i narzędzia umożliwiające wykonanie usługi w sposób rzetelny, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w kursach z technik dostępu budowlanego oraz linowego organizowanych przez firmę Rojam Safety Center sp. z o.o.

Kadra dydaktyczna firmy posiada wszelkie niezbędne uprawnienia instruktorskie oraz ogromny bagaż doświadczeń w pracy na wysokości. Omawiana tematyka jest bogato ilustrowana praktycznymi przykładami i przedstawiona w sposób wyczerpujący.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas montaż elementów stalowych koniecznych do wzmocnienia konstrukcji nośnej pomostów oświetleniowych zlokalizowanych pod dachem Stadionu Energa Gdańsk.

Usługa została wykonana z pełnym profesjonalizmem, a technicy linowi posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Polecamy firmę Rojam Major, Predkiel sp.j. do wszelkich zleceń z wykorzystaniem metod alpinistycznych.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. projektowała i instalowała dla nas systemy zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości - system szynowy 3M UniRail.

Monterzy wykonujący pracę posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wyposażeni są w sprzęt najlepszej jakości.

Doskonale przygotowane miejsce szkolenia jak i wysokiej jakości sprzęt w połączeniu z doskonale przygotowanymi trenerami sprawia, że nasi pracownicy byli doskonale przygotowani do egzaminu.

Polecam firmę Rojam.eu wszystkim, którzy chcą mieć pewność, że ich pracownicy będą doskonale przygotowani do prac dostępu linowego.

Firma Rojam Major, Predkiel sp.j. wykonała dla nas " Systemy asekuracji pracowników na obiektach O/ZWR przy dostępie do suwnic".

Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zawartą umową i obowiązującymi u Zamawiającego instrukcjami, w sposób profesjonalny, z należytą starannością, dbałością o bezpieczeństwo, sztuką budowlaną oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z firmą Rojam Major, Predkiel sp.j., z której usług korzystaliśmy przy realizacji zlecenia zabezpieczenia antykorozyjnego przy realizacji napraw powłok na obiekcie Opera Leśna w Sopocie.

Niniejszym udzielamy referencji dla firmy Rojam Major, Predkiel sp.j. jako partnera, który traktuje w sposób właściwy swoje zobowiązania wobec klienta i jednocześnie polecamy firmę jako godną zaufania świadczącą swoje usługi fachowo i rzetelnie.

Wyślij zgłoszenie:

    Anuluj