Został stworzony dzięki Funduszowi Pracy w celu wspierania kształcenia ustawicznego zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie utracie pracy przez osoby zatrudnione, których umiejętności nie odpowiadają wymaganiom szybko zmieniającego się rynku. Inwestowanie w rozwój kadr ma na celu poprawę konkurencyjności zarówno firm, jak i pracowników na rynku pracy.
Kto może skorzystać?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą ubiegać się wszyscy pracodawcy.
Nie ma znaczenia, jaki rodzaj umowy mają pracownicy korzystający ze szkoleń finansowanych przez KFS, ani czy pracują na pełny etat, czy w niepełnym wymiarze godzin. Ponadto, pracodawcy również mogą korzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak ich pracownicy.
Jaki jest poziom dofinansowania?
- w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia*,
- w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia*
* jednak nie więcej jak 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku:
Limit podstawowy tzw. Pula Ministra:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Rezerwa tzw. Pula Rady Rynku Pracy:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Aktualny harmonogram naborów w województwie pomorskim KFS.
Dlaczego ROJAM?
- Jesteśmy zaufaną firmą szkoleniową z certyfikatami ISO 9001:2015 oraz SUS 2.0, co potwierdza wysoką jakość naszych usług.
- Posiadamy akredytacje IRATA, GWO, OTDL, ITRA oraz PETZL Technical Partner.
- Jesteśmy wpisani do rejestru placówek kształcenia ustawicznego (rejestr WUP).
- Przy wyborze naszych szkoleń oferujemy bezpłatną pomoc w wypełnieniu wniosku.