Inicjatywa prowadzona przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”, otrzymuje wsparcie finansowe od Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Kto może wziąć udział:
- Osoba pełnoletnia.
- Zamieszkująca lub pracująca w województwie małopolskim lub pełniąca terytorialną służbę wojskową (WOT) lub jest aktywnym strażakiem ochotniczej straży pożarnej (OSP) w jednostce zlokalizowanej na terenie województwa małopolskiego.
- Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
- Osoby posiadające obywatelstwo polskie lub zezwolenie na pobyt lub wizę, które uprawniają do pobytu i podjęcia pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatkowo, osoby zainteresowane udziałem w projekcie muszą spełnić jeden z poniższych kryteriów:
- Być osobą aktywnie pracującą (na podstawie umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia, takiej jak umowa zlecenia, umowa o dzieło), lub być aktywnym żołnierzem WOT, strażakiem OSP lub rolnikiem.
- Być osobą z niepełnosprawnością
W ramach rekrutacji do projektu „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon 1” dostępne jest łącznie 12 630 miejsc. Spośród nich, dla osób w wieku 18–24 lata przewidziano maksymalnie 2 526 miejsc, natomiast dla osób powyżej 25 roku życia przeznaczono maksymalnie 10 104 miejsc.
Zapewniono:
- Przynajmniej 3 500 miejsc dla kobiet powyżej 18 roku życia, które ukończyły co najwyżej szkołę policealną.
- Co najmniej 500 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, które nie muszą być osobami zatrudnionymi.
- Przynajmniej 1 000 miejsc dla osób po 50 roku życia.
Projekt realizowany jest w trzech krokach:
- Krok pierwszy: Rekrutacja – Osoby zainteresowane udziałem w Projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej projektu (projekt.pociagdokariery.pl) – jest to jedyny sposób zgłoszenia się. Formularz wymaga podpisu elektronicznego; jeśli kandydat go nie posiada, musi założyć profil zaufany na portalu obywatel.gov.pl. W trakcie procesu rekrutacji, kandydaci zostaną poproszeni o dostarczenie odpowiednich dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu, służbie w OSP, WOT, zaświadczenie z KRUS lub orzeczenie o niepełnosprawności do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Wzór dokumentu zostanie przesłany drogą elektroniczną po poprawnie wypełnionym formularzu zgłoszeniowym.
- Krok drugi: Bilans Kariery Online – Uczestnik poprzez wypełnienie Bilansu Kariery Online ma możliwość oceny swoich kompetencji, określenia potrzeb oraz oczekiwań dotyczących rozwoju osobistego i zawodowego. Może również wskazać obszary, w których chciałby się rozwijać, korzystając z wsparcia finansowego. Po wypełnieniu Bilansu Kariery, uczestnik podejmuje decyzję, czy chce skorzystać z proponowanych usług doradczych lub bonów szkoleniowych o wartości 5 025 zł.
- Krok trzeci: Zamawianie bonów i korzystanie ze szkoleń – Uczestnik będzie mógł złożyć zamówienie na Bony szkoleniowe najwcześniej w lipcu 2024 roku, po uruchomieniu systemu bonowego. Następnie, zawrze umowę o dofinansowanie usług z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie i wpłaci wkład własny w wysokości 502,50 zł na wskazane konto. Po otrzymaniu informacji o przyznaniu bonów będzie mógł zarejestrować się na wybraną usługę w Bazie Usług Rozwojowych.
Więcej szczegółów na stronie: Pociąg do kariery.
SZKOLENIA IRATA znajdziesz tutaj – https://tiny.pl/d1vgm
POZOSTAŁE SZKOLENIA – https://tiny.pl/d1vg9
Kontakt z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie:
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. +48 12 619 85 67
e-mail: anna.buczek@wup-krakow.pl