Celem szkolenia jest uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnej do wykonywania kontroli środków ochrony indywidualnej (ŚOI) zgodnie z normą PN-EN 365 marki PETZL.
Program szkolenia:
- osoba kompetentna
- ŚOI
- ustawodawstwo
- właściwości i zastosowanie materiału/ sprawdzanie sprzętu
- wybór sprzętu
- systemy zarządzania
- badania okresowe
- techniki inspekcyjne
- działania naprawcze
- usuwanie wadliwych elementów
- przechowywania, czyszczenie oraz konserwacja sprzętu
- podsumowanie,
- egzamin teoretyczny i praktyczny.
Czas trwania: 3 dni
Ważność certyfikatu: 3 lata
Wymagania:
- ukończone 18 lat,
- wykazanie się znajomością w zakresie obsługi i użytkowania ŚOI, który podlegać będzie weryfikacji przez prowadzącego.
Zgodnie z normą EN 365 osoba kompetentna do przeprowadzania badań okresowych:
- to osoba wykształcona w zakresie aktualnych wymagań dotyczących badań okresowych, zaleceń i instrukcji wydanych przez producenta, stosowanych dla danego składnika, podsystemu, sytemu.
UWAGA 1: Zaleca się, aby taka osoba była zdolna do identyfikacji i oceny znaczenia uszkodzeń, inicjowała podjęcie działań naprawczych oraz posiadania umiejętności i możliwości niezbędnych do ich wykonania.
UWAGA 2: Może być niezbędne szkolenie osoby kompetentnej przeprowadzone przez producenta lub jego autoryzowanego reprezentanta w zakresie poszczególnych środków ochrony indywidualnej oraz innego sprzętu, np. odpowiedniego ich skomplikowania albo nowoczesności, bądź gdy krytyczna wiedza w zakresie bezpieczeństwa jest niezbędna do rozłożenia, powtórnego złożenia lub oceny środków ochrony indywidualnej oraz innego sprzętu. Może być niezbędne powtarzanie szkolenia z uwagi na modyfikacje i stosowanie nowszych wersji sprzętu.
UWAGA 3: Osoba może być kompetentna do przeprowadzenia badań okresowych jednego określonego środka ochrony indywidualnej lub innego sprzętu bądź może być kompetentna do badania kilku modeli. - powinna cechować się zrozumieniem zasad działania sprzętu, możliwych do wystąpienia wad, zużycia itp.. Powinna posiadać wiedzę z zakresu użytkowania w/w sprzętu, jeśli nie tego samego to chociaż podobnego w zasadzie działania.
- posiadała doświadczenie (wiedzę teoretyczną i praktyczną) pozwalające na wykrycie wad oraz uszkodzeń jak również ocenę na ile są one poważne i czy wpływają na bezpieczeństwo użytkownika.
- powinna cechować się zdolnością do podjęcia właściwego działania, musi być osobą która w sposób zdecydowany podejmie się werdyktu czy dane urządzenie można dopuścić do dalszej eksploatacji.
- była upoważniona przez pracodawcę do przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż to pracodawca jest odpowiedzialny na wyznaczenie osoby, która ma odpowiednie kompetencje do sprawdzenia sprzętu „wysokościowego”.
Najbliższe terminy: |
---|
|
|